پژوهش‌ها اثبات کرده‌اند که تاثیر ورزش بر افسردگی خیلی بیشتر از آن‌ چیزی است که تصور می‌شود. اگر احساس می‌کنید غم و اندوه تا حد زیادی روی زندگی روزمره شما تاثیر گذاشته است یا خود را در معرض یک افسردگی ویران‌کننده می‌بینید، این مقاله مخصوص شما است. در این مطلب از سایت پالس قرار است به شما نشان دهیم که ورزش کردن تا چه اندازه می‌تواند جادویی و حیات‌بخش باشد.

درباره افسردگی (Depression)؛ غول سیاه دنیای امروز

همه ما ممکن است در زندگی با لحظات غمبار و ناراحت‌کننده مواجه شویم؛ اما این همیشه به معنای افسردگی ما نیست. خوب است بدانید که افسردگی (Depression) به عنوان اصلی‌ترین عامل ناتوانی از انجام کار در آمریکا طبقه‌بندی شده است؛ بنابراین نباید آن را با یک اندوه و ناراحتی ساده و معمولی اشتباه گرفت.

به زبان ساده، افسردگی را می‌توان به عنوان یک ابر تاریک تصور کرد که بر روی ذهن و روح فرد سایه می‌افکند. این ابر تاریک، دیدگاه فرد را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد و باعث می‌شود تا دنیا را غم‌انگیز، پوچ و ناامید کننده ببیند. افرادی که افسرده هستند یک عینک منفی روی چشم دارند و به هر چیزی به دید منفی نگاه می‌کنند. در بسیاری از موارد، این افراد حتی از انجام دادن کارهای روزمره خود نیز ناتوان هستند.

درباره افسردگی و درمان

آیا من هم افسرده شده‌ام؛ از کجا بفهمیم؟

علائم بیماری افسردگی می‌تواند از چندین هفته تا حتی چند سال زندگی فرد را مختل کند؛ بنابراین اگر در زمان مناسب درمان نشود، احتمالا باید منتظر عوارض ناخوشایند افسردگی روی بدن و کارکردهای زندگی فرد باشیم. برای اینکه بفهمیم آیا ما هم به افسردگی دچار شدیم یا نه، باید ابتدا با علائم این بیماری آشنا شویم.

به طور خلاصه، اگر نشانه‌های زیر را داشتید (حداقل ۵ نشانه) و این نشانه‌ها بیشتر از ۲ هفته ادامه داشتند، به احتمال زیاد به افسردگی دچار شده‌اید و باید حتما به روان‌پزشک یا روانشناس مراجعه کنید:

 • احساس غم و اندوه
 • از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیت‌هایی که قبلا از آنها لذت می‌بردید
 • تغییرات جدی در اشتها به همراه کاهش یا افزایش وزن بدون رژیم
 • مشکل در خوابیدن یا خوابیدن بیش از حد
 • از دست دادن انرژی یا افزایش غیر طبیعی خستگی
 • مشکل در تمرکز، تفکر و تصمیم گیری
 • بی‌قراری یا کند شدن حرکات بدن
 • احساس پوچی و بی ارزشی
 • احساس گناه، خجالت و شرمندگی
 • افکار مرگ یا خودکشی

تاثیر ورزش بر افسردگی چیست؟

شاید اگر روش‌های درمان افسردگی در دنیا را لیست کنیم، به فهرست بلند و طولانی برسیم که برای اجرای آنها یا باید هزینه زیادی بپردازید و یا باید عوارض خاصی را تحمل کنید. با این حال، بسیاری از مردم از تاثیر ورزش بر افسردگی غافل هستند. ورززش کردن نه تنها رایگان است؛ بلکه شما را درگیر عوارض خاصی نمی‌کند. ورزش می‌تواند مثل یک داروی طبیعی عمل کرده و ابرهای تیره افسردگی را در زندگی‌تان کنار بزند. اما تاثیر ورزش بر کاهش افسردگی چگونه است؟ در ادامه با این سوال پاسخ می‌دهیم.

تاثیر ورزش بر افسردگی

ترشح هورمون‌های شادی

ورزش کردن باعث ترشح هورمون شادی اندورفین در بدن شده و تا حد زیادی احساس و حال شما را بهتر می‌کند. با انجام حرکات منظم ورزشی، موجی از هورمون‌های شادی آور مانند دوپامین و نوراپی‌نفرین در بدن آزاد می‌شود و حس سرخوشی خاصی به شما می‌دهد.

بهتر شدن رابطه جنسی

هرچقدر به انجام ورزش روزانه مقید باشید، به همان اندازه توان جنسی شما نیز بهتر می‌شود. شاید در ابتدا باورش کمی سخت باشد، اما این موضوع حقیقت دارد. ورزش کردن می‌تواند جریان خون در بدن شما را بهتر کند و فرایند اکسیژن رسانی به مغز را افزایش دهد. با این شرایط، قوای جنسی شما قدرتمندتر از قبل عمل می‌کنند.

بهتر شدن کیفیت خواب

ورزش کردن به تنظیم ریتم شبانه‌روزی بدن شما کمک می‌کند. این امر به شما کمک می‌کند تا در شب راحت‌تر به خواب بروید و خواب عمیق‌تر و باکیفیت‌تری داشته باشید. ورزش کردن می‌تواند به کاهش علائم بی‌خوابی مانند دیر به خواب رفتن، خواب پاره پاره و بیدار شدن زودهنگام کمک کند. با بهبود کیفیت خواب، علائم افسردگی مانند غم و اندوه، بی‌حوصلگی، خستگی و تمرکز ضعیف نیز کاهش می‌یابد.

بهبود کیفیت خواب با ورزش

بهبود روابط اجتماعی

ورزش کردن به شما کمک می‌کند با افراد بیشتری در جامعه ارتباط بگیرید و تعامل اجتماعی خود را تقویت کنید. ارتباط برقرار کردن با دیگران، دقیقا نقطه مقابل افسردگی و انزوا است؛ بنابراین تا می‌توانید ورزش کنید و با دنیای بیرون از منزل خود ارتباط بگیرید.

افزایش اعتماد به نفس

یکی دیگر از موارد تاثیر ورزش بر افسردگی، بهبود اعتماد به نفس است. با انجام فعالیت‌های ورزشی و رسیدن به اهداف ورزشی خود، حس موفقیت و توانمندی را تجربه می‌کنید. این حس به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. از طرفی ورزش کردن به شما کمک می‌کند تا اضطراب و استرس خود را مدیریت کنید. با کاهش اضطراب و استرس، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

براساس یک فرضیه علمی به نام ترموژنیک، ورزش کردن از طریق بالا بردن دمای قسمت‌هایی از مغز مانند ساقه مغز، باعث آرامش روانی و کاهش تنش عضلانی شده و در نهایت علائم افسردگی را کاهش می‌دهد.

تو چالش‌های ورزشی پالس شرکت کن و یه نسخه بهتر از خودت بساز!

۶ ورزش جادویی برای شکست دادن افسردگی

اگر برای مبارزه خستگی‌ناپذیر با افسردگی آماده هستید، این بخش را از دست ندهید. در اینجا قرار است به ۶ ورزش بسیار موثر برای درمان افسردگی بپردازیم. این ۶ ورزش عبارت هستند از:

 1. یوگا: یوگا به عنوان یک ورزش باستانی، فواید بی‌شماری برای سلامتی جسم و روان دارد. تنفس عمیق در یوگا به آرامش ذهن و بدن کمک می‌کند و اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد. حرکات یوگا به افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات کمک می‌کند و باعث ترشح هورمون‌های شادی مانند اندورفین می‌شود.
 2. شنا: یکی از بهترین ورزش‌های هوازی برای افسردگی، شنا کردن است. با شنا کردن، ضربان قلب شما افزایش پیدا کرده و جریان خون در بدن بهتر می‌شود. ورزش شنا در نهایت باعث رفع استرس و اندوه و برطرف شدن افسردگی می‌شود.
 3. ایروبیک در خانه: انجام ورزش‌های ایروبیک در منزل، نیازی به تجهیزات خاصی ندارد؛ اما تا حد زیادی می‌تواند روی انرژی مثبت شما و آزاد شدن هورمون شادی اندورفین موثر باشد.
 4. پیاده روی در طبیعت و بیرون از خانه: از پیاده‌روی‌های کوتاه شروع کنید و سپس زمان آن را افزایش دهید. پیاده‌روی آسان‌ترین ورزش شناخته شده است که نتایج جادویی بر درمان افسردگی دارد.
 5. ورزش‌های گروهی: انجام ورزش‌های گروهی یا بازی با توپ در طبیعت، می‌تواند تا حد زیادی باعث از بین رفتن افسردگی شود.
 6. تنیس: ورزش تنیس، نه تنها یک ورزش هوازی است؛ بلکه نشاط‌آور و سرگرم‌کننده نیز هست. این ورزش تمرکز شما را افزایش می‌دهد؛ همچنین با کمک تنیس می‌توانید عضلات خود را تقویت کرده و سطح انرژی مثبت خود را افزایش دهید.
ورزش برای درمان افسردگی

جمع‌بندی؛ نظر محققان درباره تاثیر ورزش بر افسردگی

 به طور کلی، از جمله اصلی‌ترین دلایل تاثیر ورزش بر افسردگی می‌توان به بهبود کیفیت خواب، افزایش اعتماد به نفس و بهتر شدن تعاملات اجتماعی اشاره کرد. براساس پژوهش‌های علمی، ورزش کردن می‌تواند به عنوان یک روش درمانی جایگزین در کنار روش‌های درمانی معمول مورد استفاده قرار گیرد.