حرکات کششی افزایش قد و نوشیدن شیر، احتمالا از رایج‌ترین توصیه‌هایی هستند که اگر به دنبال راه‌های افزایش قد هستید، از دیگران شنیده‌اید. اما واقعا این توصیه‌ها چقدر از نظر علمی درست هستند و تجربه چه چیزی را نشان می‌دهد؟

در اینجا سخن را کوتاه می‌کنیم تا در ادامه مطلب بررسی کنیم که آیا واقعا ورزش‌های کششی افزایش قد موثر هستند یا نه و اگر جوابمان مثبت است، چه تمرین‌هایی را باید برای این کار انجام داد.

فهرست مطالب

چه عواملی قد نهایی شما را تعیین می‌کنند؟

قبل از بحث در مورد اینکه آیا امکان تغییر قد در بزرگسالی وجود دارد یا نه، مهم است که در وهله اول به این فکر کنید که چه چیزی قد شما را تعیین می‌کند.

پاسخ آسان است: ژنتیک. اما این تمام داستان نیست.

تخمین زده می‌شود که 60 تا 80 درصد از تفاوت قد بین افراد به دلیل ژنتیک است. 20 تا 40 درصد دیگر به دلیل عوامل محیطی مانند تغذیه یا فعالیت‌های بدنی است. برای مثال، کلسیم، ویتادین دی و پروتئین، موادی هستند که می‌توانند در رشد استخوان‌ها تاثیرگذار باشند.

مواد مغذی موثر در افزایش قد

یک مطالعه عظیم که شامل 18.6 میلیون نفر بود، تغییرات قد را در قرن گذشته گزارش کرد. این مطالعه نشان داد که در بسیاری از کشورها، افراد در سال 1996 نسبت به سال 1896 قد بلندتری داشتند. بهبود مصرف مواد مغذی در این کشورها ممکن است دلیل این تغییر باشد.

فعالیت بدنی نیز تعیین کننده رشد و قد است. تحقیقات نشان می‌دهد که فعالیت بدنی باعث می‌شود بدن شما هورمون رشد تولید کند. هنگامی که این هورمون تولید می‌شود، بدن کودکی که دارای استخوان‌هایی با صفحات رشد باز است رشد بیشتری را نسبت به کسانی که از نظر فیزیکی غیرفعال هستند تجربه می‌کند.

جنسیت افراد نیز در قد آن‌ها دخیل است. صفحات رشد در زنان حدود 16 سالگی و در مردان بین 14 تا 19 سالگی بسته می‌شود و به صورت کلی زنان پتانسیل قد کلی کمتری نسبت به مردان دارند.

این‌ها عواملی هستند که می‌توانند قد یک فرد را تا قبل از اتمام بلوغ او تعیین کنند. سوالی که وجود دارد این است که حرکات کششی چقدر در این افزایش قد می‌توانند موثر باشند و آیا در زمان بزرگسالی هم تاثیرگذارند یا نه. در ادامه پاسخ این سوال مهم را بررسی می‌کنیم.

موثرترین حرکات کششی رو از پالس دریافت کن.

cloud-downloadدانلود پالس

حرکات کششی و افزایش قد، از افسانه تا واقعیت

بیایید یک بار برای همیشه این مسئله را حل کنیم که آیا واقعا ورزش کردن و به خصوص حرکات کششی می‌توانند به افزایش قد کمک کند یا نه.

باید بدانید که هیچ ورزش مطمئنی برای رشد قد وجود ندارد، اما فعالیت‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند به وضعیت بدنی خوب و تراز ستون فقرات کمک کند و ممکن است این تصور را ایجاد کند که شما قد بلندتری دارید.

به عبارت دیگر، پس از پایان دوران بلوغ و بسته شدن صفحات رشد در استخوان‌ها، هیچ کاری نمی‌توانید برای افزایش قد انجام دهید. با این حال، شواهد نشان می‌دهد که راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید بلندتر به نظر برسید.

در ادامه 6 مورد از موثرترین حرکاتی که می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند را معرفی می‌کنیم.

6 حرکت کششی موثر برای افزایش قد

قبل از اینکه به این کشش‌ها بپردازیم، به شما یادآوری می‌کنیم که نمی توانید قد بدن خود را پس از بزرگسالی افزایش دهید. حقیقت این است که این تمرین‌ها قد شما را افزایش نمی‌دهند، اما ممکن است شما را قد بلندتر نشان دهند. در اینجا چند حرکت کششی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند قد بلندتر به نظر برسید:

1. آویزان شدن از میله، رایج‌ترین حرکت کششی افزایش قد

دیدگاهی وجود دارد مبنی بر اینکه گرانش زمین با فشرده کردن ستون فقرات و مفاصل، بر قد شما تأثیر نامطلوبی می‌گذارد، غضروف‌ها را فشرده و ظاهری کوتاه‌تر به شما می‌دهد. آویزان شدن از یک میله به صورت عمودی، یک راه ساده برای مبارزه با این مسئله است.

باید بدانید که این دیدگاه از نظر علمی مورد تایید نیست و تاثیر این حرکت با تقویت عضلات مختلف، به حفظ ساختار صحیح بدن و راست قامت نگه داشتن بدن کمک می‌کند؛ به این ترتیب شما قدبلندتر دیده می‌شوید. همچنین به عنوان یک ورزش در سنین رشد می‌تواند باعث ترشح بیشتر هورمون رشد شود.

آویزان شدن از میله برای افزاش قد

برای انجام این تمرین کافی‌ست یک میله مانند میله بارفیکس را در ارتفاع قرار داده و از آن آویزان شوید. در حالی که آویزان هستید، بازوها، شانه ها و باسن خود را تا حد ممکن آرام نگه دارید. این فرآیند باید 20 ثانیه طول بکشد و حداقل 3 بار تکرار شود.

2. حرکت کشش کبری

این تمرین یوگا برای کشش ستون فقرات شما در نظر گرفته شده است و باعث کشش عضلات کمر، شکم و قسمت بالایی پشت شما می‌شود. نحوه انجام این حرکت در زیر نمایش داده شده و برای تاثیرگذاری بهتر، باید حداقل 3 تا 4 تکرار و حر تکرار بین 5 تا 30 ثانیه انجام شود.

3. حرکت پل باسن

حرکت پل باسن به تقویت ماهیچه‌های پشت بدن شما کمک می‌کند. با دراز کشیدن در وضعیت صاف شروع کنید. در مرحله بعد، زانوهای خود را خم کنید، روی پای خود فشار بیاورید و باسن خود را به آرامی بالا بیاورید. پشت خود را صاف نگه دارید. به آرامی نفس بکشید. 20 ثانیه در این حالت بمانید و آن را دوباره و دوباره تکرار کنید.

این حرکت همچنین به از بین بردن اثرات منفی نشستن‌های طولانی‌مدت کمک می‌کند.

4. حرکت کشش پشت ران

بد نیست با یکی از رایج ترین و شناخته شده‌ترین کشش‌ها برای افزایش قد آشنا شوید: حرکت کشش پشت ران. صاف بایستید و دست‌ها را صاف به سمت بالا نگه دارید و سپس به آرامی آنها را پایین بیاورید تا انگشتان پا را بدون خم کردن زانوها لمس کنند.

به مدت 30 ثانیه در این حالت بمانید و ده بار در روز این کار را تکرار کنید. این حرکت علاوه‌بر تقویت ماهیچه‌های پشت و ساق پا، عملکرد کبد و کلیه‌ها را نیز بهبود می‌بخشد.