درمان یبوست با ورزش، جایگزین مناسبی نسبت به درمان شیمیایی به حساب می‌آید. Constipation یا یبوست به تنبلی روده بزرگ نیز شناخته می‌شود. اگر سبزیجات در سبد غذایی شما غایبان همیشگی هستند؛ حتما برای یکبار این عارضه را تجربه کرده‌اید. حرکات ورزشی می‌توانند عملکرد طبیعی را به روده بزرگ یادآوری کنند اما برای جلوگیری از بروز دوباره یبوست بهتر است علاوه بر تحرک به تغذیه هم توجه شود.

فهرست مطالب

ورزش برای درمان یبوست

برای درمان یبوست ورزش‌های متنوعی را می‌توان پیشنهاد داد. در ادامه لیستی از بهترین حرکات ورزشی برای بهبود یبوست پیشنهاد می‌دهیم.

راه‌حل‌های ساده امّا کاربردی برای مراقبت از خود را از پالس بخواهید!

cloud-downloadنصب اپلیکیشن ورزشی پالس

در این مقاله از سایت پالس به راهکارهایی جهت بهبود این عارضه می‌پردازیم.

درمان یبوست با تمرین صندلی

تمرین صندلی نیز از دیگر حرکاتی است که برای بازگرداندن دستگاه گوارش، مخصوصا روده بزرگ به عملکرد عادی مناسب است.

حرکت گربه شتر برای یبوست

حرکت گربه-شتر فواید متعددی برای بدن دارد. این حرکت با ایجاد کشش در ناحیه شکم، برای تقویت عضلات شکم بسیار کاربرد دارد. انجام این حرکت برای رفع تنبلی روده بزرگ و بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز توصیه شده است.

کشش سگ با صورت پایین

کشش سگ با صورت پایین که به سگ سر پایین هم شناخته می‌شود در واقع یک حرکت از ورزش یوگاست. این تمرین با ایجاد فشار مناسب در ناحیه زیر شکم به رفع یبوست کمک خواهد کرد.

کشش پشت ران

کشش پشت ران مانند سایر حرکاتی که بالاتر معرفی کردیم، با تحریک ناحیه تحتانی شکم منجر به اصلاح عملکرد دستگاه گوارش می‌شود.

حرکت مثلث برای درمان یبوست

حرکت مثلث برای فشار بر پهلوها و بازگرداندن عملکرد گوارشی به حالت عادی مناسب است.

کرانچ دوچرخه نشسته

کرانچ دوچرخه یا همان درازو و نشست خودمان نیز یکی از حرکات پایه برای تقویت عضلات شکم است. این تمرین ورزشی برای رفع عارضه گرفتگی روده بزرگ نیز کاربر دارد.

غذاهای فیبردار برای یبوست

سبزیجات، میوه‌ها و غلات منابع عظیم فیبر طبیعی هستند. در بین میوه‌ها انواع توت‌ها، آلوها، ریواس، هلو و زردآلو برای درمان یبوست بسیار موثر هستند. سبزیجات نیز هم برای جلوگیری و هم رفع یبوست کاربرد دارند. برنج قهوه‌ای، جو دوسر، گندم کامل نیز از جمله غلاتی هستند که برای رفع این عارضه می‌توانند کمک کننده باشند.

چه میوه‌ای برای یبوست خوبه؟

در انتخاب میوه‌ها برای درمان یبوست به حساسیت‌زا بودن برخی میوه‌ها توجه داشته باشید. میوه‌های زیر برای بهبود یبوست توصیه می‌شوند:

انگور، هلو، آلو، توت فرنگی، گلابی، بلوبری، انجیر و کیوی از جمله میوه‌های مفی برای درمان یبوست هستند. برای رفع این عارضه و بهبود عملکرد روده بزرگ می‌توانید از میوه‌های خشک هم استفاده کنید. برگه زردآلو، خرما خشک، برگه انجیر و کشمش را می‌توان به عنوان بهترین نمونه از میوه‌های خشک شده برای این بهبود یبوست معرفی کرد.