سرد کردن بدن بعد از ورزش، به اندازه گرم‌کردن قبل از شروع ورزش اهمیت دارد. یکی از مهمترین فواید این حرکات کششی کمک به کاهش ضربان قلب و قرار گرفتن بدن در حالت نرمال است. با سرد کردن بدن بعد از تمرین، شُش‌ها کم کم از شدت فعالیت خود می‌کاهند؛ قلب متوجه می‌شود که دیگر نیازی به توان مضاعف برای خون رسانی بیشتر نیست.

فهرست مطالب

سرد کردن بدن بعد از ورزش و بدنسازی

سرد کردن بدن پس از بدنسازی را می‌توان شبیه اعلام آزاد باش به یک گردان نظامی دانست. فعالیت پرفشار ورزشی یا حتی انجام حرکات سنگین مثل بلند کردن یا جابه جایی وسایل نیازمند یک آمادگی قبلی است.

سرد کردن بدن بعد از ورزش با عکس
سرد کردن بدن بعد از ورزش با عکس

این آمادگی قبلی همان گرم بودن عضلات خواهد بود. پس از اتمام فعالیت پرفشار نیز باید با سرد کردن به بدن اعلام کرد که می‌تواند به فعالیت عادی بازگردد و دیگر نیازی به تلاش پرفشار نیست.

زمان و مکانش به انتخاب تو؛ تمریناش با پالس!

cloud-downloadدانلود پالس

حرکات سرد کردن در ورزش

حرکات سرد کردن بعد از ورزش عموما به عنوان حرکات کششی هم شناخته می‌شوند. در ادامه تمرینات سرد کردن پس از ورزش را با تصاویر متحرک لیست کرده‌ایم. با این مقاله از مجله ورزشی پالس همراه باشید!

1- قدم درجا دست قیچی

اولین تمرین سرد کردن بعد از اتمام ورزش حرکت قدم درجا دست قیچی خواهد بود. این تمرین را به صورت پیاده روی هم می‌توانید اجرا کنید.

توجه داشته باشید که نباید با سرعت بالا این تمرین را اجرا کنید، اینطور حرکت شما نه تنها به سرد شدن عضلات بدن کمک نمی‌کند بلکه نوعی حرکت کاردیو پرفشار محسوب می‌شود.

نام حرکتچقدر یا چندبار؟
قدرم در جا دست قیچی30 ثانیه

2- کشش پشت ران

کشش پشت ران یک حرکت فول بادی برای سرد کردن بدن بعد از بدنسازی و ورزش به حساب می‌آید. این تمرین به صورت اختصاصی بر سرد کردن عضلات پا تمرکز دارد. حرکت کشش پشت ران را مشاهده می‌کنید:

نام حرکتچقدر یا چندبار؟
کشش پشت ران30 ثانیه

3- کشش جلو ران

حال که عضلات پشت ران را سرد کردیم؛ بهتر است عضلات جلوی ران را هم سرد کنیم. تمرین کشش جلو ران برای این کار مناسب خواهد بود.

نام حرکتچقدر یا چندبار؟
کشش جلو ران30 ثانیه

4- حرکت پرس پا با کش

در ادامه تمرینات سردکردن با تمرکز بر عضلات پا ادامه می‌دهیم. حرکت پرس پا با کش را به شکل زیر اجرا کنید:

نام حرکتچقدر یا چندبار؟
حرکت پرس پا با کش30 ثانیه

5- کشش کل بدن با بالا

کشش به بالا به عنوان آخرین حرکت برای سرد کردن خواهد بود. در این حرکت باید روی پنجه پا بلند شوید؛ دستها در یکدیگر قلاب و تا جایی که می‌توانید خودتان را به سمت بالا بکشید.

نام حرکتچقدر یا چندبار؟
کشش کل بدن با بالا30 ثانیه

فواید سرد کردن بعد از ورزش

یکی از اصلی ترین فواید سرد کردن بعد از بدنسازی و ورزش، ریکاوری یا بازیابی توان بدن است. سرعت بازگشت بدن و آماده شدن برای یک تمرین پرفشار دیگر در روزهای بعد بسیار مهم است. ورزش سنگین با بدنی که به صورت کامل استراحت نکرده و ریکاوری نشده شبیه به دویدن با دو پای گچ گرفته است. اگر ممکن هم باشد؛ آسیب زاست.

سرد کردن بدن پس از ورزش

موارد زیر لیستی از مهمترین آثار سرد کردن بعد از ورزش است:

  • ریکاوری
  • افزایش انعطاف پذیری
  • کمک به آمادگی ذهنی
  • سرعت در رسیدن به اهداف ورزشی
  • کمک به تسکین درد عضلانی

سوالات متداول

سرد کردن بعد از ورزش در خانه هم ممکن است؟

اگر در خانه ورزش می‌کنید؛ در همان خانه هم امکان اجرای حرکات کششی را خواهید داشت.

وقت مناسب برای سرد کردن بدن چه زمانی است؟

بلافاصله پس از اتمام ورزش، بهترین زمان برای این کار است.

برای سردکردن بدن چقدر زمان نیاز هست؟

بهترین حالت آن بین 4 تا 7 دقیقه بوده و معمولا 5 دقیقه انجام می‌شود.