آیا عرق کردن زیاد باعث لاغری می‌شود؟ تاثیر تعریق بر چربی سوزی، یکی از تصورات دیرینه بین افرادی است که به قصد کاهش وزن ورزش می‌کنند. عرق کردن در کنار فواید متعددی که دارد، متاسفانه منجر به لاغری به آن صورت که بعضی از افراد انتظار دارند، نمی‌شود. پس عرق کردن چه زمانی نشانه چربی سوزی و رفتن به سمت لاغری است؟

برای پاسخ این سوال مهم، با این مقاله از سایت پالس همراه ما باشید!

فهرست مطالب

رابطه عرق کردن و لاغری

رابطه عرق کردن و لاغری به تصور بسیاری از افراد به این صورت است که هر چه عرق بیشتر؛ لاغری سریعتر! این در حالی است که هر تعرقی نشانه لاغر شدن نیست. فرایند تعریق به پشتوانه ذخیره آب موجود در بافت‌ها اتفاق می‌افتد و برخلاف باورهای عامه، ماده اولیه در تعریق چربی‌ها نیستند.

برای لاغری برنامه داری یا همینجوری فقط ورزش میکنی؟

cloud-downloadبرنامه ورزشی پالس رو امتحان کتن!

بدن به طور خودکار برای کنترل دما عرق می‌کند، این کاهش وزن بواسطه کاهش ذخیره آب بدن است که با اولین نوشیدن آب و مایعات جبران می‌شود.

کدام عرق باعث لاغری می شود؟

همانطور که گفتیم هر تعرقی به معنی سرعت گرفتن فرایند کاهش وزن و لاغری نیست. عرق کردن بیشتر از آنکه نشانه لاغری باشد، نشانه تحرک و فعالیت بدنی است.

پس این سوال را باید از خودمان بپرسیم؛ آیا هر تحرکی باعث لاغری می‌شود؟ طبیعتا خیر! پس می‌توان اینطور گفت که عرق کردن و تعرقی که حاصل فعالیت پرفشار، منظم و هدفمند باشد، نشانه لاغری خواهد بود.

فواید عرق کردن چیست؟

یکی از اولین اثرات مفید عرق کردن، کنترل دمای بدن است. عرق کردن طی فعالیت روزانه پرفشار مانند ورزش، نوعی تضمین سلامت پوست هم به حساب می‌آید. تحرک بدنی و تعریق منجر به باز شدن منافذ پوستی شده و به نوعی خانه تکانی پوست از کثیفی‌هایی است که عوارضی نظیر زگیل پوستی یا قارچ را در پی دارند.

مهم‌ترین فواید عرق کردن:

بدیهی است که عرق کردن و تعرق زمانی می‌تواند منجر به فایده باشد که استحمام و توجه به بهداشت فردی هم بعد از فعالیت پرفشار در دستور کار ما قرار داشته باشد.

فواید عرق کردن در ورزش

فواید عرق کردن در ورزش به شرطی که فعالیت ورزشی به صورت روزانه، منظم و تخصصی در برنامه ما باشد، دوچندان خواهد بود. البته می‌توان گفت که صرف تعریق بر اثر ورزش اتفاق مثبتی است اما قرایند تعرق در همه یکسان نیست.

برخی از افراد پس از یک پیاده روی معمولی طوری عرق می‌کنند انگار حین پیاده‌روی در یک چاله عمیق و پر آب افتاده‌اند. یک سری از ورزشکاران هم هستند که حتی پس از فعالیت پرفشار بدنی، مقدار کمی تعرق را تجربه می‌کنند. درباره فایده عرق کردن در ورزش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترشح اندورفین به عنوان یک درمان طبیعی برای دردها
  • سم زدایی از بدن
  • جلوگیری از میکروب و سرما خوردگی
  • تنظیم دمای بدن
  • سلامت پوست و مو

سوالات متداول

علت تعریق زیاد و کاهش وزن چیست؟

آیا گرما باعث تعریق می‌شود؟

خیر؛ وزنی که در تعریق از دست می‌دهید وزن آب ذخیره بدن شماست که در فرایند تعریق از بدن خارج می‌شود.

علت بوی بد عرق بدن چیست؟

عرق به تنهایی بوی خاصی ندارد اما اسیدهای موجود در عرق زمانیکه با باکتری‌‌های موجود روی پوست ترکیب می‌شوند، منجر به بوی نامطبوع خواهند شد.