بهترین زمان بدنسازی با توجه به هدف هر فرد از انجام تمرینات ورزشی و نوع ورزشی که انجام می‌دهد، می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال وقتی از چربی سوزی صحبت می‌شود، اغلب افراد به شما پیشنهاد می‌کنند تا صبح‌ها را برای ورزش کردن انتخاب کنید، در صورتی که تحقیقات نشان می‌دهد اگر می‌خواهید با وزنه ورزش کنید، صبح‌ها زمان مناسبی برای وزنه زدن نیستند.

پس بهترین زمان برای بدن سازی و عضله سازی چه زمانی است؟ چطور زمان‌های مختلف شبانه روز می‌تواند بر عملکرد ما تاثیر بگذارد؟ در ادامه با این مقاله از مجله ورزشی پالس همراه باشید تا یک بار برای همیشه، زمان مناسب برای انجام دادن تمرینات خود را مشخص کنید.

فهرست مطالب

چه زمانی بدن شما در بهترین حالت خود قرار دارد؟

برای اینکه بتوانید بهترین عملکرد خود را داشته باشید، باید هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی در بهترین حالت خود باشید. اما چه زمانی در بهترین حالت خودهستید؟

بدن انسان تکامل یافته است تا به طور خودکار عمل کند. همه ما با نشانه‌هایی در محیط خود سازگار شده‌ایم که به بدن ما کمک می‌کند تا سیستم‌ها و فرآیندهای خاصی را فعال و برخی دیگر را غیر فعال کند. بزرگترین نشانه محیطی که بدن ما آن را تشخیص داده و به آن واکنش نشان می‌دهد، نور است. تنظیم سیستم‌های بدن ما بر اساس زمان روز به عنوان ریتم شبانه روزی یا ریتم بیولوژیکی ما شناخته می‌شود.

لازم به ذکر است که ریتم‌های بیولوژیکی هر فرد، براساس عادات خواب و بیداری می‌تواند با فرد دیگر متفاوت باشد و در ادامه این مطلب، راجع به فردی با عادات خواب و بیداری ثابت صحبت خواهیم کرد. با این فرض، بزرگترین تفاوت بین ریتم شبانه روزی افراد در زمان بیدار شدن آنهاست.

در ادامه با بررسی افراد با ریتم بیولوژیکی متفاوت، بیشتر راجع به بهترین زمان بدنسازی هر یک آشنا خواهیم شد.

برای دریافت برنامه اختصاصی بدنسازی، همین الان پالس رو نصب کن.

cloud-downloadدانلود پالس

بررسی عملکرد بیولوژیکی بدن

افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • عاشقان صبح و مرغان سحرخیز
 • جغدها

دسته‌ی اول صبح‌ها زودتر و بسیار پرانرژی از خواب بیدار می‌شوند. اما جغدها دیرتر و سخت‌تر از بسیاری از افراد از خواب بیدار شده و چند ساعت طول می‌کشد تا هوشیار شده و عملکرد معمول خود را بدست آورند. این گروه، به طور کلی در اواخر بعد از ظهر بهتر عمل می‌کنند، برعکس، سحرخیزان بیشترین عملکردشان در صبح است.

البته هر دو گروه در واقع یک اقلیت را تشکیل می‌دهند. حدود 60 تا 70 درصد جمعیت جایی میان این دو گروه قرار دارند. در اینجا نقاط قوت افراد را در هر زمان از شبانه روز بررسی می‌کنیم:

صبح:

 • تستوسترون در بیشترین حالت خود در طول روز است
 • هوشیاری ذهنی اواخر صبح به اوج خود می‌رسد
 • حافظه بهترین عملکرد را دارد
 • دمای بدن هنوز پایین است

بعد از ظهر:

 • تحمل درد در بالاترین حالت ممکن است
 • حوالی ظهر احتمال کم‌ انرژی بودن وجود دارد
 • اواخر بعد از ظهر، آدرنالین و دمای بدن روند افزایشی دارد
 • اواخر بعد از ظهر، یک دوره بهینه تعادل عملکرد ذهنی/جسمی وجود دارد

عصر:

 • هماهنگی، استقامت، دمای بدن در اوج
 • عملکرد ریه در بهترین حالت ممکن است
 • انعطاف پذیری و قدرت در بهترین حالت ممکن است
 • تمرکز ذهنی در حال کاهش است

شب:

 • از حدود ساعت 9 شب، بدن ملاتونین اضافی تولید می‌کند و برای خواب آماده می‌شود
 • فرآیندهای بدن برای آماده شدن برای خواب باید کند شود

توجه داشته باشید که بسیاری از سیستم‌های بدن در ساعات یکسان روز در اوج عملکرد نخواهند بود. به همین دلیل و با اضافه شدن تفاوت‌های فردی، تعیین زمانی که در آن فرد در بهترین حالت خود باشد، دشوار است. اما با توجه به اطلاعاتی که تاکنون ارائه شده است، اواخر بعد از ظهر را به عنوان زمان عملکرد بهینه در بیشتر فرآیندهای بدن شما پیشنهاد می‌کنیم.

اپلیکیشن ورزرشی پالس زمان ورزش کردن رو به تو یادآوری میکنه!

cloud-downloadدانلود پالس

بهترین زمان برای بدن سازی (وزنه زدن) و ساخت عضله

ممکن است از افراد زیادی شنیده باشید که بهترین زمان برای بدن سازی و چربی سوزی، هنگام صبح است. استدلال پشت این صحبت این است که چون بدن باید از ذخایر چربی و گلیکوژن به عنوان منبع انرژی استفاده کند، در طول تمرینات صبحگاهی چربی بیشتری می‌سوزانید.

این صحبت درست است و تمرینات صبحگاهی به شدت چربی سوز هستند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی صحبت از وزنه‌برداری و تمرینات قدرتی می‌شود، بهترین زمان برای بدنسازی اواخر بعد از ظهر یا اوایل عصر است.

درواقع مطالعات تا کنون نشان نداده است که تمرین در صبح باعث کاهش وزن بیشتر یا عملکرد بهتر در دراز مدت می‌شود، اما هنگامی که درباره زمان مناسب برای عضله سازی و ورزش‌های استقامتی با وزنه صحبت می‌کنیم، مسئله متفاوت است. به طور کلی مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که برای ورزش‌های استقامتی و وزنه زدن، تفاوت معنی‌داری بین صبح و عصر وجود ندارد، اما انتخاب اول، عصر است.