تمرینات هوازی برای چربی سوزی یا کاهش وزن بسیار کاربرد دارند. اما واقعیت این است که ورزش های هوازی اثرات جدی‌تر هم دارد. جلوگیری از قند خون، فشار خون و حتی سکته از اثرات مثبت تمرین های هوازی است. کاهش وزن و سرعت بخشیدن به فرایند چربی سوزی هم از آثار انجام روزانه این تمرینات است.

تمرین های هوازی را در حالت های متنوع می‌توان انجام داد. هم داخل منزل، هم بیرون در باشگاه یا پارک، با وسایل یا بدون تجهیزات این ورزش ها قابلیت اجرا دارند. بهترین تمرینات هوازی برای چربی سوزی را در این مقاله باهم مرور می‌کنیم.

فهرست مطالب

مدت زمان هوازی برای چربی سوزی

براساس تحقیقات و بنا به نظر متخصصان اپلیکیشن ورزشی پالس، حداقل زمان مناسب برای انجام حرکات هوازی با هدف چربی سوزی 30 دقیقه است.

زمان10 دقیقه نخست تمرین10 دقیقه دوم تمرین10 دقیقه سوم تمرین
قند90 درصد30 درصد50 درصد
چربی10 درصد70 درصد50 درصد

در جدول بالا میزان چربی سوزی را در نسبت به زمان تمرین ورزشی مشاهده می‌کنید.

5 تا از بهترین تمرینات هوازی برای چربی سوزی

بهترین تمرینات هوازی برای چربی سوزی، برای هر کس متفاوت است؛ نمی‌توان برای همه نسخه یکسان پیچید. باید ببینید با انجام چه ورزشی حس بهتری دارید؛ اشتیاق شما نسبت به حرکت ورزشی باعث می‌شود دیرتر خستگی سراغتان بیاید و در انجام تمرین، مصمم‌تر باشید.

برای لاغر شدن از برنامه تخصصی چربی‌سوزی پالس استفاده کن!

cloud-downloadبرای نصب پالس کلیک کنید

بعضی‌ها برای چربی سوزی صرفا هفته‌ای چند مرتبه فوتبال بازی می‌کنند. بله! فوتبال یک تمرین هوازی به صورت گروهی محسوب می‌شود.

پیاده روی

اگر فرصت برای انجام هیچ ورزشی ندارید، از فوتبال متنفرید، تا بحال با موفقیت تمام قرارهای کوهنوردی صبح جمعه‌ را پیچانده‌اید؛ پیاده‌روی کنید!

پیاده روی برای افراد چاق برای چربی سوزی

اصلا لازم نیست برای پیاده روی برنامه ریزی خاصی داشته باشید. کافیست تصمیم بگیرید بدون استفاده از خودرو یا وسیله نقلیه عمومی به محل کار بروید. این هم سخت است؟ ماشین‌تان را کمی دور تر از مکان هر روز پارک کنید و مسیر طولانی‌تری را تا ورودی محل کار پیاده قدم بردارید. (با انتخاب پیشنهاد آخر تقریبا 50 سال دیگر به وزن ایده‌آل‌‌تان می‌رسید!)

برای چربی سوزی بیشتر پیاده روی را به این شکل هم می‌توانید انجام دهید:

  • پیاده روی سریع
  • پیاده روی روی سطح شیب دار
  • پیاده روی 1 دقیقه – استارت 10 ثانیه – پیاده روی 1 دقیقه (10 مرتبه تکرار)

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری یک تمرین هوازی جذاب برای چربی سوزی به حساب می‌آید. اگر در منزل دوچرخه ثابت دارید؛ روزی حداقل یک ساعت مثل یک دوست با آن وقت بگذرانید. حرکت دوچرخه نشسته برای افرادی که دسترسی به دوچرخه ندارند؛ توصیه می‌شود.

حرکت دوچرخه برای چربی سوزی

طناب زنی

از تمرینات هوازی برای چربی سوزی در خانه طناب زنی است. در صورتی که طناب ورزشی در اختیار ندارید؛ این حرکت را با طناب فرضی نیز می‌توانید انجام دهید. برای حرکت طناب لازم نیست به هنگام پریدن، زیاد از زمین فاصله بگیرید یا جهش بلند بزنید.

حرکت هوازی طناب برای چربی سوزی

چربی سوزی با ورزش های گروهی

همه افرادی که به صورت تفریحی یا حرفه‌ای فوتبال، والیبال، بدمینتون و… بازی می‌کنند؛ در واقع یک جوخه مبارزه با چربی های اضافی به حساب می‌آیند. ورزش های گروهی برای کاهش چربی ها مفید هستند اما برای چربی سوزی همه جانبه نیاز به برنامه ریزی دقیق و تمرین منظم دارید.

ورزش گروهی برای چربی سوزی

پله نوردی

حرکت هوازی مناسب بعدی که قرار است به شما معرفی کنیم؛ پله نوردی است. حتما تا بحال افزایش ضربان قلب خودتان را به هنگام بالا رفتن از تعدادد پله زیاد تجربه کرده‌اید. حرکت ورزشی استپ‌آپ هم به نوعی مشابه تمرین پله نوردی است و برای چربی سوزی مناسب خواهد بود. در صورت تماین می‌توانید این حرکت را جایگزین نمایید.

پله نوردی برای چربی سوزی

تمرینات هوازی برای چربی سوزی در باشگاه

تمرینات هوازی برای چربی سوزی در باشگاه به دلیل وجود تجهیزات، متنوع هستند. بهترین حرکات هوازی یا کاردیو که می‌توانید در باشگاه انجام دهید این ها هستند:

  • دویدن روی تردمیل
  • الپتیکال
  • دوچرخه ثابت
  • تمرین با وزنه
  • بارفیکس

سوالات متداول چربی سوزی با تمرین هوازی

بهترین تمرین هوازی برای چربی سوزی شکم و پهلو چیست؟

پیاده روی سریع و دویدن از بهترین تمرینات هوازی برای چربی سوزی شکم و پهلو به حساب می‌آیند. البته ورزش مداوم و تغذیه مناسب رمز اصلی است.

مدت زمان هوازی برای چربی سوزی چقدر است؟

همانطور که در مقاله اشاره شد؛ حداقل زمان ورزش برای چربی سوزی 30 دقیقه در روز است.

آیا تردمیل ورزش هوازی است؟

بله پیاده روی یا دویدن روی دستگاه تردمیل نوعی ورزش هوازی یا کاردیو به حساب می‌آید.