برنامه جلو بازو برای افزایش حجم عضله دو سر بازویی می‌تواند شامل تمرینات متعدد برای تقویت این عضله باشد. عموم مردم، حجیم بودن و عضلانی بودن این ماهیچه را نشانه قدرت و آمادگی جسمانی می‌دانند. برنامه تمرینی جلو بازو اگر حرفه‎ای نوشته شود و حرفه‌ای نیز اجرا شود می‌توان انتظار حجیم شدن انفجاری جلو بازو بود.

در این مطلب از سایت پالس قصد داریم با ارائه برنامه تمرینی جلو بازو، لیستی از موثرترین حرکات مربوط به جلو بازو را به همراه نحوه اجرای هرکدام از حرکات تقدیمتان کنیم.

فهرست مطالب

برنامه جلو بازو حجمی با دمبل

برنامه جلو بازو حجمی باید متشکل از تمامی حرکات لازم برای تقویت این ماهیچه باشد. در یک برنامه تمرینی کامل، عضله دو سر بازویی در زوایای مختلف تحت فشار قرار می‌گیرد و به مرور رشد می‌کند.

نحوه اجرای هرکدام از حرکات داخل جدول را همراه با ویدئوی آموزشی در قسمت بهترین حرکات جلو بازو حجمی مشاهده کنید

نام حرکتتعداد ستتکرار در هر ستمیزان دشوری حرکت
جلو بازو دمبل3هر دست 12 مرتبهمتوسط
زاتمن3هر دست 12 مرتبهسخت
جلو بازو آرنولدی3هر دست 12 مرتبهمتوسط
جلو بازو روی میز شیبدار3هر دست 12 مرتبهمتوسط
جلو بازو چکشی ضربدری3هر دست 12 مرتبهنسبتا سخت

تقویت عضله دوسر بازویی یا Biceps به کمک برنامه تخصصی جلو بازو علاوه بر تاثیر در زیبایی و تناسب اندام، در شرایط خاص و پرفشار نیز مانع از بروز آسیب و پارگی تاندون‌های دست می‌شود.

در ادامه نحوه اجرای هرکدام از بهترین حرکات جلو باز حجمی که در جدول برنامه به آنها اشاره شد را مشاهده می‌کنید.

بهترین حرکات جلو بازو حجمی

برای انتخاب بهترین حرکات جلو بازو حجمی، ابتدا باید نوع تجهیزاتی که قرار است با آن تمرین جلو بازو انجام دهید را انتخاب کنید. تمرین جلوبازو با دمبل بسیار متفاوت از تمرین با کش یا میله هالتر است. در ادامه هر کدام از حرکات جدول برنامه جلو بازو به همراه فیلم آموزشی نحوه اجرای حرکات را مشاهده خواهید کرد.

تو چالش بازوهای آهنین اپلیکیشن پالس شرکت کن!

cloud-downloadدانلود پالس

اگر در ابتدای مسیر بدنسازی یا تناسب اندام هستید، برای جلوگیری از بروز آسیب به نحوه اجرای حرکات بسیار توجه کنید.

جلو بازو دمبل

جلو بازو با دمبل یکی از متداول‌ترین تمرینات برای تقویت این عضله است. این حرکت را می‌توانید هم به صورت تناوبی (یکی با دست چپ/یکی با دست راست) هم با دو دست همزمان می‌توانید اجرا کنید.

زاتمن

جلو بازو زاتمن دومین حرکت از برنامه انفجاری جلو بازو و یک حرکت خاص است که طرفداران خاص خودش را نیز دارد. این حرکت علاوه بر تاثیر مستقیم بر عضله دو سر بازویی یا همان جلوبازو، ماهیچه ساعد دست را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جلو بازو آرنولدی

جلو بازو آرنولدی که نام اصلی آن جلو بازو تمرکزی است، در واقع حرکت مورد علاقه آرنولد شوارتزنگر معروف است. برای اجرای این حرکت نیاز هست که بنشینید و آرنج دستتان را به داخل ران پا تکیه بدهید. در پایین نحوه صحیح اجرای حرکت جلو بازو آرنولدی را مشاهده می‌نمایید:

جلو بازو دمبل روی میز شیبدار

جلو بازو دمبل روی میز شیبدار علاوه بر عضله دوسر بازویی، عضله ساعد و حتی عضله سه سربازویی را نیز درگیر خواهد کرد. نحوه اجرای ین حرکت را مشاهده می‌کنید.

چکشی ضربدری با دمبل

جلو بازو چکشی ضربدری در میان بدنسازها برای تقویت پهن بازو کاربرد دارد. این حرکت را مطابق ویدئوی زیر اجرا کنید.

چرا جلو بازو رشد نمیکند؟

رشد عضله جلو بازو مانند سایر ماهیچه‌ها نیازمند رعایت چند نکته ضروری است. برای رشد عضلات، به سه نکته مهم باید توجه داشته باشید. این سه مورد عبارت اند از:

  • تغذیه
  • تمرین
  • استراحت

اختلال و کم توجهی به هرکدام از این سه مورد نه تنها از رشد ماهیچه جلوبازو جلوگیری خواهد کرد بلکه حتی ممکن است منجر به بروز آسیب‌های جبران ناپذیر شود.